;

GRUP ŞİRKETLERİMİZ  

ETCBASE Yazılım ve Bilişim Teknolojileri A.Ş. 1995 yılında geniş kitlelere ürün ve hizmetler sunan kurumlara, ana faaliyet alanları dışında kalan karmaşık süreçleri etkin ve hızlı bir şekilde yönetmelerini sağlayacak bilişim sistem çözümleri ve hizmetlerini geliştirip sunmak amacı ile kurulmuştur.

Çözümleri kurumların sistemleri ile entegre çalışan /etcBASE, hizmet verdiği firmalar ile birlikte bu güne kadar büyük projelere imza atmış, gerek projelerin teknolojik boyutu, gerek verdiği destek ve danışmanlık hizmetlerinin yetkinliği açısından faaliyet gösterdiği sorunlu alacak yönetimi konusunda, jenerik isim haline gelmiş YTS (Yasal Takip Sistemi) ürünü ile Türkiye bilişim sektörünün önde gelen yazılım firmalarından birisi haline gelmeyi başarmıştır.

etcBASE, Türkiye’nin en büyük 12 bankasından 9’unun, GSM operatörlerinin, bazı telekomünikasyon şirketlerinin, özelleşen elektrik perakende satış ve dağıtım şirketlerinin ve kitlesel ürün/hizmet sunan diğer sektörlerin sorunlu alacaklarını yönetme sürecinde tercih ettikleri lider marka konumundadır.

20 yıla yakın kurumsal tecrübesinin yansıması olan YTS (Yasal Takip Sistemi), GYS (Gayrimenkul Yönetim Sistemi) ve KTS (Kredi Tasfiye Sistemi) çözümlerini müşterilerinde hayata geçiren /etcBASE, bununla da kalmayıp, “Help Desk”, “İşletme Destek”, “Eğitim”, “Rehberlik” gibi satış sonrası sürekli hizmetleriyle de müşterisi olan kurumların destek ve teknoloji departmanlarının yükünü önemli ölçüde hafifletmektedir.

etcBASE İTÜ ARI Teknokent’te bulunan Yazılım ve Bilişim Teknolojileri Merkezi ve 4.Levent‘de bulunan Eğitim Merkezi ile gelişen ve değişen dünyanın meydana çıkardığı yeni gereksinimleri karşılamaya devam etmektedir.

Doğru iletişim bilgilerine ulaşma, güncelleyebilme ve doğru kanalları kullanarak bu bilgiyi anlamlı bir biçimde kullanabilmek, kurumsal verimliliğin önemli yapıtaşlarından biri. Calltürk, bu önemli ihtiyaca yönelik çok yönlü bir çözüm skalası sunarak kurumsal verimliliğinizi maksimize ediyor.

Calltürk, firmalara özel oluşturulmuş olan bilgi servisleri ile firmaların erişim bilgilerini günceller ve erişilebilir kılar. GSM ve sabit telefon abonelerinden oluşan 50 milyona yakın iletişim bilgisi barındıran veri ağı ile Calltürk, kurumlara uygun metodolojiler ve düşük maliyetlerle veri güncellemesi yapar. GSM numaralarının aktifliğini kontrol eden servisleriyle müşteri bilgi sistemlerinizi güvenilir bir şekilde güncellemenizi sağlar.

Pazarın, kullanıcıların, kurumların ve sistemin ihtiyaçlarını doğru anlayarak çözüm üretirken, güçlü bir ARGE ve yazılım ekibinin deneyimlerinden faydalanan Calltürk, bu yönüyle pazarın rakipsiz çözüm geliştirme platformudur. Kurumların kendi sistemlerine entegre ederek verimli bir biçimde kullanabilecekleri SMS ve sorgulama çözümlerinin yanı sıra, çok yönlü fayda sağlayan altyapı çözümlerini de müşterilerine sunmaktadır.